|
Napfogyatkozs
2005.01.22. 18:11
Mi az a napfogyatkozs?
A teljes napfogyatkozs az egyik legltvnyosabb termszeti jelensg. Sajnos a Fld felsznnek egy adott pontjrl ritkn lthat. Haznkbl utoljra 1842. jlius 8-n ltszott teljes napfogyatkozs, s az idei jelensg utn legkzelebb 2081. szeptember 3-n lesz megfigyelhet. Azonban nem azrt kell az 1999. augusztus 11-i teljes napfogyatkozst megfigyelni, mert ilyen ritka jelensg, hanem mert ltvnya lenygz, s egy letre szl emlkkel szolgl. Az albbi egyszer, rvid sszefoglalt a napfogyatkozs irnt rdekldknek, ltalnos s kzpiskolai tanroknak valamint dikoknak ajnljuk.
A napfogyatkozsok alkalmval a Fld felsznnek egy adott terletrl nzve a Hold rszben vagy egszen eltakarja a Napot -- azaz a Hold rnyka a Fldre vetl. Ehhez megfelel geometriai krlmnyek kellenek, melyek nem addnak gyakran. Emellett a holdrnyk a Fld felsznnek csak egy kis terletre esik. Emiatt egy adott helyrl viszonylag ritkn -- statisztikailag 410 vente -- ltszik teljes napfogyatkozs. A Hold a Fldrl nzve kzel fl fok tmrj. Szerencss vletlen, hogy a nla sokkal nagyobb, de sokkal tvolabb lv Nap is kb. fl fokosnak ltszik az gen. Emiatt a Hold, megfelel helyzetben a teljes napkorongot el tudja takarni.
A Hold a Fld krl kering, tlagosan 384.400 km tvolsgra. Klnbz viszonytsi rendszerek alapjn tbb keringsi idt klnbztethetnk meg a Holdnl, ezek 27,2 s 29,5 nap kz esnek. A Holdnak mindig a Nap fel es oldala kap fnyt. A holdfzis nagysga attl fgg, milyen mrtkben ltunk r a megvilgtott oldalra. Amikor a Hold a Fldhz kpest a Nap irnyban helyezkedik el, a Fldrl a Hold rnykos oldalt ltnnk -- amit nem tudunk megfigyelni. Ekkor van jhold. Ahogy a Hold tovbb kering a Fld krl, egyre jobban rltunk a megvilgtott oldalra. A keskeny sarl fokozatosan flholdd dagad (D alak), ekkor van els negyed, avagy nvekv flhold. Amikor a Fldrl nzve a Hold a Nappal tellenben van, a teljes megvilgtott oldalt ltjuk, ekkor van telehold. A tovbbiakban megint egyre kisebb rszt ltjuk a megvilgtott oldalnak, majd elrkeznk az utols negyedhez. Ekkor a Hold "bal oldala" a megvilgtott, alakja a tovbbiakban egyre vkonyabb C betre emlkeztet, azaz cskken.
Napfogyatkozs akkor kvetkezhet be, amikor jhold van, ekkor tartzkodik a Hold a Nap irnyban. Azonban mgsem ltunk minden jhold alkalmval napfogyatkozst. Ennek az az oka, hogy a holdplya skja kzel 5 fokot zr be a Fld napkrli plyjval, az ekliptikval. Emiatt nha a holdrnyk a Fld "felett", nha pedig "alatta" vonul el -- ilyenkor nem lthat napfogyatkozs. A holdplya skja -- egyszeren fogalmazva -- rgztett a trben. gy minden vben van kt idszak, amikor a plya helyzete olyan, hogy ksrnk az jholdkor metszi a fldplyt. Ilyenkor figyelhetnk meg napfogyatkozst.
Amikor a Fld felsznnek egy pontjrl nzve a Hold nem takarja el az egsz napkorongot, rszleges a napfogyatkozs. Ekkor a Nap kpe tbb-kevsb "kicsorbul". A rszleges fogyatkozs terletre a Holdnak az gynevezett flrnyka vetl. Teljes napfogyatkozs alatt -- melynek tartamt totalitsnak is nevezik -- a Hold az egsz napkorongot eltakarja. Ennek ltvnya gykeresen klnbzik a rszleges fogyatkozstl, s nagysgrendekkel fellmlja azt. A teljes fogyatkozs a Fld felsznnek csak egy korltozott terletrl lthat, s onnan is csak rvid ideig.
A napfogyatkozsoknak egy sajtos esete a gyrs napfogyatkozs. Ennl a Hold ltsz mrete kisebb a Napnl, s nem tudja azt eltakarni. Ez azrt fordulhat el, mert a Hold s a Nap fldtvolsga vltozik, s gy ltsz mretk sem lland. A gyrs fogyatkozs maximumakor is ltszik a Nap egy keskeny gyr formban.
| |